لوب پمپ جک

لوب پمپ جک JEC

لوب پمپ جک JEC یکی از محصولات کمپانی کره ای JEC است؛ که سالهای زیادی است که با مدیریت نوآورانه خود در جهت رفع نیاز های مشتریان صنعت پمپ فعالیت می‌کند. این شرکت با تهیه محصولاتی با کیفیت بالا، ساختار قوی و قابل اطمینان، طراحی مکانیکی عالی و منحصر به فرد خود توانسته بسیاری از نیاز های صنایع مختلف را برطرف کنید. کمپانی JEC توانسته تاکنون تعداد بسیار زیادی از گواهینامه های معتبر جهانی را کسب کند.

لوب پمپ های جک JEC چه مزایایی دارند؟

مهمترین مزیت که لوب پمپ ها دارند این است که امکان را برای شما فراهم کرده اند که ذرات جامد متوسط را در مایع در حال پمپاژ نگهداری و حمل کنند. بخاطر اینکه لوب ها با یکدیگر در تماس نیستن و به همین دلیل است که محفظه های موجود در درون این پمپ ها به اندازه کافی بزرگ هستند تا ذرات جامد نیز قابل انتقال باشد. این قابلیت یک مزیت فوق العاده برای این پمپ ها (مخصوصاً برای صنایع غذایی) است. به عنوان مثال در زمانی که می‌خواهیم چیزی مثل کمپوت گیلاس را پردازش کنیم. این قابلیت واقعا بدرد بخور و عالی است. گیلاس و مایع آن بدون اینکه آسیبی به آنها برسد می‌توانند در داخل پمپ حرکت کنند و سپس به داخل مقصد مورد نظر خود فرستاده شوند.

دقیقا مثل مثالی که برای کمپوت گیلاس زدیم، حالت های گوناگونی وجود دارد که در آنها اهمیت دارد که محصول تحت فشار قرار نگیرد. برای مثال یک سیال دارای ذرات جامد را در نظر بگیرید که باید از یک قسمت کارخانه به قسمت دیگر آن منتقل شود. همچنین ممکن است نیاز به انتقال یک ماده غلیظ باشد که می‌تواند از طریق شیوه ای متفاوت از پمپ عبور کند. در انتخاب درست مدل و نوع لوب پمپ، مواد بدرستی منتقل می‌شوند.

لوب پمپ JEC | سری JR

لوب پمپ JEC سری JR برای طیف گسترده ای از از صنایع از جمله:غذایی، لبنی، دارویی، نوشیدنی، نانوایی، آرایشی، سبزی،صنایع شیمایی و… استفاده می‌شود. این لوب پمپ هم مثل سایر لوب پمپ ها از سری پمپ های جایجایی مثبت است که برای انتقال انواع مختلف سیالات به کار می‌رود. این لوب پمپ از دو روتور لوب تشکیل شده است که بدون تماس با یکدیگر با حرکت دورانی مواد را به سمت نازل خروجی هدایت می‌کند. این سری لوب پمپ ها دارای لوب های سه پره و از جنس استیل 316 هستند. این لوب پمپ ها در سری های:

 • لوب پمپ JEC سری JRZL
 • لوب پمپ JEC سری JRZP
 • لوب پمپ JEC سری JRZW
 • لوب پمپ JEC سری JTP

سایر مشخصات این لوب پمپ ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

حداکثر فشار کاری

20 بار

نوع آب بند

مکانیکال سیل

جنس لوب

استیل 316

حداکثر سرعت

Rpm 950

حداکثر آبدهی

100 متر مکعب در ساعت

حداکثر دما

120 درجه سانتی گراد

جنس پوسته

استیل 316

جنس مکانیکال سیل

SiC/C/EPDM

 

لوب پمپ jec

لوب پمپ ها به چه شکل فعالیت می‌کنند؟

مراحل عملکرد لوب پمپ ها به صورت ذیل است:

 1. لوب ها حجمی را در قسمت های ورودی پمپ ایجاد می‌کنند. این مایع به داخل حفره وارد می‌شود و به وسیله لوب های در حال چرخش به دام می‌افتد.
 2. مایع بین لوب ها و پوشش داخلی که بین آنها است جابجا می‌شود. مایع از بین لوب ها عبور نمی‌کند.
 3. در نهایت، تور لوب ها مایع را وادار می‌کنند تا هنگامی که تحت فشار است، به سمت خروجی محفظه پمپ برود.

لوب پمپ ها را اغلب می‌توان در مصارف غذایی استفاده کرد. زیرا مواد جامد را بدون آسیب رسیدن به محصول پمپاژ می‌کنند. سایز ذرات پمپاژ شده در لوب پمپ ها می‌تواند نسبت به سایر پمپ ها بسیار بزرگتر باشد. از آنجایی که طراحی این لوب پمپ ها به این صورت است که با یکدیگر تماسی ندارند و صافی ها مثل سایر پمپ ها به یکدیگر نزدیک نیستند، این سبک طراحی مایعات دارای ویسکوزیته پایین را با کارائی کمتری پمپاژ می‌کند. در طراحی لوب پمپ ها ویژگی های بارگیری به خوبی سایر طراحی ها نیست و توانایی مکش کمتری هم دارد. مایعاتی که دارای ویسکوزیته بالا برای دستیابی به کارایی مطلوب نیاز به کاهش سرعت دارند. کاهش سرعت به میزان 25 درصد از حد معمول، برای این نوع مایعات عادی و رایج است.

لوب پمپ ها از چه اجزائی تشکیل شده اند؟

 • سر (هِد) و پوشش پمپ که به طور معمول از جنس استنلس استیل 316 یا 316L هستند.
 • گیربکس پمپ که از جنس چدن یا استیل است.
 • روتور و شفت پمپ که به طور معمول از جنس استیل 316 یا 316L هستند.
 • آبندشفت که شامل اورینگ، آب‌بندهای مکانیکی (مکانیکال سیل) دارای قطعات جدا از هم (سینگل یا دوبل) و آب بندهای مکانیکی کارتریجی (استاندارد یا صنعتی) هستند.

کاربرد لوب پمپ جک JEC و دیگر لوب پمپ ها

لوب پمپ ها را می‌توان در صنعت های مختلف از جمله:

 1.          صنایع کاغذ
 2.          صنایع شیمیایی
 3.          صنایع غذایی
 4.          صنایع نوشیدنی(نوشابه سازی)
 5.          صنایع دارویی و بهداشتی
 6.          صنایع بیوتکنولوژی

استفاده کرد. به دلیل اینکه آنها از ویژگی های بارزی از جمله کیفیت عملکرد عالی، راندمان بالا، قابلیت اطمینان، مقاومت بالا در برابر خوردگی و سهولت در نگهداری و تمیز کاری، در تمامی صنایع نام برده رایج است و محبوبیت بسیار زیادی دارد.

لوب پمپ ها که برخی آنها را با نام پمپ های گوشواره ای هم می‌شناسند، مدل های مختلفی از نظر تعداد لوب دارند که می‌توان به لوب  پمپ های یک لوب، دو لوب، سه لوب و چند لوب اشاره کرد. لوب ها به هیچ وجه با یکدیگر تماس ندارند و دارای محفظه های بزرگی برای پمپاژ هستند. قابلیت به لوب پمپ ها این امکان را می‌دهد تا مواد جامدی را در اندازه گیلاس و زیتون را بدون آسیب رسیدن به آنها پمپاژ  کند. این لوب پمپ ها همچنین برای پمپاژ دوغاب، خمیر، ضایعات و طیف بسیار گسترده ای از مایعات نیز استفاده می‌شود. اگر سیالات به صورت مطلوب باشند، لوب پمپ عملکرد خود مراقبتی را انجام داده و در یک عمل پمپاژ ملایم، تخریب محصول را به حداقل می‌رساند. همچنین جربان بوجود آمده توسط لوب پمپ ها برگشت پذیر است و می‌توانند مدت طولانی به صورت خشک کار کنند. جریان یاد شده نسبتاً به صورت مستقل از تغییرات است. به همین دلیل خروجی ثابت و پیوسته است.

این لوب پمپ ها از نظر طراحی و دیزاین به دو دسته پمپ هایی که برای کاربرد های صنعتی و پمپ هایی که برای کاربرد های بهداشتی ساخته شده اند، تقسیم می‌شوند. پمپ هایی که برای کاربرد های بهداشتی ساخته شده اند، محدودیت ها و الزامات خاصی از نظر شرایط کارکرد و شرایط بهداشتی مثل USDA  و EHEDG دارند؛ که باید رعایت شوند. در حالتی که لوب پمپ ها از گواهینامه های ایمنی و فنی برخوردار باشد، بوسیله کارخانه سازنده به مشتری اعلام می‌شود.

لوب پمپ jec
لوب پمپ jec

لوب پمپ جک jec چطور کار می‌کند؟

از نظر نوع عملکرد لوب پمپ شباهت بسیار زیادی به پمپ دنده ای دارد. به دلیل اینکه هر دوی آنها سیال در اطراف قسمت های داخل پوشش، به جریان می‌اندازند. اما با این حال تفاوت های هم دارند. برخلاف پمپ های دنده ای که دنده ها با یکدیگر تماس دارند. لوب پمپ ها هیچ تماسی با یکدیگر برقرار نمی‌کنند.جلوی تماس این لوب ها بوسیله دنده های زمانبندی که در داخل گیربکس قرار دارند، گرفته می‌شود. شافت پمپ از یاتاقان های پمپ که در داخل گیربکس قرار دارند پشتیانی می‌کند. از آنجا که یاقاتان ها بیرون از مایع پمپاژ شده قرار دارند، فشار در محل یاتاقان و انحناء شفت محدود می‌شود.

عملیات پمپاژ در لوب پمپ ها بوسیله چرخش متقابل دو عدد المنت پمپاژ (روتور) در یک اتاق (محفظه روتور) انجام می‌شود. روتور ها بری روی شافت ها قرار دارند که به نوبه خود در یک گیربکس خارجی نصب می‌شوند و توسط یاتاقان ها پشتیبانی می‌شوند. دنده های تایمینگ هم بر روی شافت قرار دارند.

دنده های تایمینگ نیز انرژی را از میل لنگ انتقال می‌دهند. لوب ها به نحوی هماهنگ چرخش می‌کنند که هیچ تماسی با یکدیگر نداشته باشند. همانطور که روتور ها از پورت مکش عبور می‌کنند، حفره تولید باعث افزایش فشار می‌گردد که باعث پمپاژ مایع درون محفظه روتور می‌شود.