فهرست مطلب

خرید و قیمت پمپ طبقاتی | قیمت پمپ چند مرحله

یکی از پرکاربردترین پمپ ها پمپ چند مرحله ای است.
این پمپ ها فشار قابل توجهی ایجاد می کنند که می تواند آب و سیال را تا ارتفاع زیادی پمپاژ کند.
این پمپ ها با توجه به شرایط و ارتفاع در دو یا چند مرحله ساخته می شوند.
به این ترتیب می توان هر مرحله را یک پمپ تک مرحله ای در نظر گرفت. همچنین تمامی پروانه ها به یک محور متصل شده و در داخل یک بدنه قرار می گیرند.

قطعات پمپ چند مرحله ای

پمپ ها معمولا از چندین قسمت تشکیل شده اند که در همه انواع پمپ ها مشترک است. در تمامی پمپ ها 9 قطعه مشترک نصب شده است که در ادامه با اجزا و قطعات پمپ چند مرحله ای و کاربرد آنها آشنا می شویم:

محفظه یا پوشش پمپ

این قطعه وظیفه محافظت از سایر قطعات در برابر عوامل خارجی را بر عهده دارد. پوسته بیرونی پمپ از مواد مقاوم ساخته شده است. مانند پمپ هایی که برای آب نمک دریا استفاده می شود، باید ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی باشند.

پروانه

پروانه از یک دیسک چرخان و مجموعه ای از پره ها تشکیل شده است که به شفت متصل می شوند. در حین کار، انرژی با چرخش پروانه ها به سیالات منتقل می شود. پروانه انرژی جنبشی جریان سیال را افزایش می دهد.

موتور پمپ

موتور اساسا منبع اصلی تغذیه دستگاه است که شفت را به حرکت در می آورد. موتورهای متناوب بیشتر در پمپ ها رایج هستند، اما برخی از پمپ ها از موتورهای احتراق داخلی، نیروی هیدرولیک و بخار نیز استفاده می کنند.

مهر و موم

از آلودگی مجموعه بلبرینگ جلوگیری می کند.

هاب

وسیله ای است متصل به بلبرینگ که محل اتصال موتور است.

محفظه پمپ

محفظه ای است که مایع پمپ شده توسط پروانه وارد این فضا می شود تا فشار جریان آن کاهش یابد.

بلبرینگ

پروانه های پمپ های چند مرحله ای با پشتیبانی از بلبرینگ ها حرکت می کنند. که همیشه روغن کاری می شوند. بلبرینگ ها حرکت شفت را محدود می کنند و اصطکاک بین استاتور و شفت چرخان را کاهش می دهند. شفت:که برخی از افراد و منابع به آن شافت نیز می گویند. شفت پروانه را به موتور پمپ متصل می کند تا پمپ با برق تامین بشود.

ولوت

این قطعه یکی از مهم ترین اجزای پمپ در پمپ های گریز از مرکز چند مرحله ای محسوب می شود. این قسمت حاوی مایعی می باشد باعثه مهار فشار میشود. شبیه یک قیف منحنی است که با نزدیک شدن به نقطه تخلیه، مساحت آن افزایش می یابد.

ساختار یک پمپ چند مرحله ای دارای بالانس پیستون

در پمپ های چند مرحله ای که دارای بالانس پیستون است، فشار خارج از تعادل پیستون برابر با فشار ورودی است که با اجازه دادن به نشتی در امتداد تعادل پیستون از کنار لوله تعادل به ورودی پمپ حفظ می شود.
این نوع پمپ ها در دو سر محور خود دارای آب بند نشتی هستند. در این نوع پمپ ها یک لوله تعادلی وجود دارد که وظیفه آن حفظ فشار دو طرف آب بند نشتی برابر با فشار ورودی پمپ است.
بنابراین تا زمانی که فشار روغن نشت بند از فشار ورودی پمپ بیشتر باشد، نشتی نشت بند سبب نشت روغن در داخل پمپ می شود، اما نشت سیال پمپ به سیستم روغن سیل نشت نمی کند.
چون روغن آب بندی جزو مایعات فرار نیست، اگر به پمپ نشت کند، مایع پمپ را آلوده نمی کند. گاهی اوقات به جای روغن آب بندی در پمپ هایی که وظیفه آنها انتقال هیدروکربن است، از روغن روان کننده استفاده می شود.

بهترین قیمت پمپ طبقاتی

انواع پمپ های چند مرحله ای

پمپ های چند مرحله ای در انواع مختلفی در بازار ارائه می شود. این پمپ ها به صورت ثابت و قابل حمل در بازار وجود دارد. کاربرد این پمپ ها در پروژه های ساختمانی و صنعتی می باشد. از متداول ترین کاربرد این پمپ های چند مرحله ای ثابت، استفاده در چاه های آب به منظور استخراج و تامین آب می باشد. همچنین از مصارف دیگر این پمپ ها ئر تامین ماده مبرد برای خنک سازی ابزار و تجهیزات مختلف است. لازم به ذکر است که این پمپ های چند مرحله در صنایع که نیازآب پرحجم و پرفشار باشد می توان ازاین پمپ های چند مرحله استفاده کرد.

چند نکته فنی هنگام خرید پمپ های چند مرحله ای

چند نکته فنی که هنگام خرید یا بعد از خرید باید به آن توجه داشت. این است که پمپ چند مرحله ای دارای نشت بند است. همچنین این پمپ دارای لوله تعادل است که وظیفه آن یکسان نگه داشتن فشار نشت بند ها و فشار ورودی است. روغن نشت بند به خاطراینکه فشار روغن نشت بند بیشتر از فشار ورودی پمپ می باشد باعث می شود که روغن نشت بند به داخل پمپ نشت نکند در پمپ هایی که حامل هیدروکربن هستند، به جای روغن آب بندی در پمپ، از روغن روان کننده استفاده می شود.

قیمت پمپ چند مرحله ای

قیمت پمپ های چند مرحله ای تحت تاثیر برند و کشور سازنده تحت تاثیر عوامل متعددی است. از جمله این عوامل مانند: کیفیت و برند پمپ ها، قدرت و عملکرد آنها، تکنولوژی مورد استفاده، مصرف انرژی، هزینه های نگهداری و تعمیرات، میزان و استفاده از مواد اولیه، تغییرات جغرافیایی و اقتصادی، فناوری هوشمند، خدمات پس از فروش و اثرات زیست محیطی، تورم ، هزینه ارسال همگی نقش مهمی در تعیین قیمت این پمپ ها دارند.