لوب پمپ جابسکو

لوب پمپ جابسکو Jabsco

برای آشنایی با لوب پمپ جابسکو Jabsco تا آخر مقاله با ما همراه باشید. لوب پمپ به دسته‌ی خاصی از الکتروپمپ ها می‌گویند که شباهت بسیار زیادی به پمپ های دنده ای دارد. تنها تفاوتی که در میان آنها وجود دارد این است که به جای دنده در لوب پمپ ها از نوعی قطعه مکانیکی همراه با پروفیل ثابت همراه با گوشواره با انحنای ویژه و دارای ارتفاع استفاده می‌شود. نحوه قرار گرفتن این پره ها در ساختار لوب پمپ به نحوی است که سرعت زاویه‌ی برابری دارند و پره های آن از داخل هم رد می‌شوند اما با هم تماسی ندارند. این لوب پمپ ها هم درست مثل پمپ های دنده ای از قابلیت خودمکشی برخوردار هستند. با هر بار گردش پروانه و خروج دبی مشخص از داخل لوب پمپ به سبب خلا ایجاد شده در پشت پره ها این مکش صورت می‌پذیرد. روش انتقال مواد توسط لوب پمپ ها از نوع جابجایی مثبت است. هچنین باز و بسته کردن و سرویس لوپ پمپ ها نسبت به انواع الکتروپمپ ها ساده تر است.

مزایا و معایب لوب پمپ ها

مهم‌ترین ویژگی که لوب پمپ ها نسبت به مدل‌های مشابه دیگر مثل پمپ دنده ای دارند، این است که در انتقال سیالات تماس فلز با فلز صورت نمی‌گیرد. این موضوع مزایای جانبی دیگری مثل جلوگیری از سایش و خوردگی سطوح را به همراه دارد. علاوه بر این ها لوب پمپ ها می‌توانند در مدت زمان طولانی بدون روغن کاری نیز کار کنند. جریان سیال بوجود آمده در آنها بدلیل عدم وجود سطوح تیز و عدم ایجاد برش در سیال بصورت بسیار نرم و آرام بدون پالس و ضربه صورت می‌گیرد.

این لوب پمپ ها دارای توانایی کاربری از نوع CIP/SIP هستند و ذرات جامد معلق در سیال را تا قطر متوسطی انتقال می‌دهند. از معایب لوب پمپ هم نیز میتوان به نیاز آنها به سیل، توان پایین کار با سیالات رقیق و نیاز به دنده های تایمینگ اشاره کرد.

لوب پمپ jabsco

معرفی لوب پمپ جابسکو

یکی از معروف ترین شرکت هایی که در زمینه تولید انواع:

 • لوب پمپ دنده ای استیل
 • لوب پمپ استیل
 • لوب پمپ غذایی
 • لوب پمپ کوچک

شرکت جابسکو است که تمامی این محصولات را با کیفیت عالی، تنوع در دبی و فشار، نوع جنس، قیمت مناسب عرضه می‌کند. این شرکت دارای تعداد زیادی نمایندگی در سرتاسر جهان است و استاندارد های معتبر جهانی هستند. لوب پمپ جابسکو از نوع پمپ های انتقال مثبت است که برای انتقال انواع گوناگون سیالات به کار گرفته می‌شود. این لوب پمپ از دو روتور لوب تشکیل شده است که بدون تماس با یکدیگر با حرکت دورانی مواد را به سمت شیر خروجی هدایت می‌کنند.

لوب پمپ جابسکو Jabsco کاملا بهداشتی به گونه ای که در صنایع مواد غذایی از این پمپ ها استفاده می‌شود. از لوب پمپ ها برای انتقال موادی همچون: روغن، خمیر کاغذ، عسل، رزین، پماد، مربا، رنگ، کره، پالپ میوه، خامه، سبزیجات، دارو، پنیر، شکلات، سس، شیر، شیر و شهد ،خمیر دندان استفاده می‌شود. از ویژگی های این لوب پمپ ها می‌توان به تعمیرات و نگهداری آسان، ساخت کاملا بهداشتی، کیفیت و دوام بالا و… اشاره کرد.

حداکثر آب دهی

131 متر مکعب بر ساعت

جنس مکانیک سیل

SiC/C/SS

جنس لوب

استیل 316

حداکثر دما

140 درجه سانتی گراد

جنس پوسته

استیل 316

نوع آب بند

مکانیکال سیل

حداکثر فشار کاری

15 بار

لوب پمپ jabsco
لوب پمپ jabsco

مشخصات فنی لوب پمپ جابسکو

 1.          زیر مجموعه پمپ های جابجایی مثبت می باشد.
 2.           سیالات با ویسکوزیته در محدوده 1 الی 1000000 CP مناسب است.
 3.          دارای دور روتور لوب بوده که بدون تماس با یکدیگر حرکتی چرخشی داشته و مواد را به خروجی هدایت می کند.
 4.          دارای لوب سه پره و دو پره از جنس استیل 316 است.
 5.          دارای کیفیت بالا و نگهداری و تعمیرات آسان و عمر طولانی و راندمان بالا و … است.
 6.           خمیر، مرربا، ماست، کشک، کره، خورشت، شکلات و … به کار می رود.
 7.          دارای فشار کاری حداکثر 15 بار
 8.          دارای دبی 131 متر مکعب بر ساعت
 9.          دارای آببند مکانیکال از جنس SIC/C/EPDM
 10.         دارای قابلیت کارکرد در دمای 140 درجه سانتی گراد
 11.    .     دارای پوسته و لوب از جنس استیل 316

لوب پمپ jabsco

چه متریالی در این لوب پمپ ها به کار رفته است؟

نوع متریالی که در تولید این لوب پمپ جابسکو Jabsco بکار رفته است، به نوع سیالی که انتقال می‌دهند و همچنین مقدار فشار کاری که به آن‌ ها وارد می‌شود، بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که بدنه و سر لوب پمپ از جنس استنلس استیل 316 و یا L316 تولید شده است. نوع گیربکس آن ها به طور معمول از جنس چدن و یا استنلس استیل تولید می‌شوند. اجزای داخلی این پمپ ها هم معمولا از جنس جنس استنلس استیل 316 و یا L316 هستند.

 لوب پمپ ها از چه اجزائی تشکیل شده اند؟

لوب پمپ از 4 قسمت اصلی تشکیل شده اند:

 1. مخزن اصلی که سیال در آن قرار می‌گیرد.
 2. این قطعه نام های زیادی (مثل لوب‌ها یا گوشه‌ها یا دنده‌ها یا گوشواره‌ها یا روتورها) دارد که همگی آنها به یک اشاره دارند. این با توجه به نوع ماده ای که می‌خواهد تزریق کند اشکال مختلف و کاربرد های گوناگونی  دارد. به همین خاطر کاربرد این لوب پمپ ها به نوع گوشه های آن بستگی دارد.  
 3. محور برای هم‌زمان کردن حرکت دو محور و انتقال آنان به همراه چرخ دنده ها استفاده می‌شود.
 4. درپوش محفظه پمپ
لوب پمپ جابسکو

گوشواره ها دقیقا چه کار می‌کنند؟

این قطعات به صورت چرخش متقابل گوشواره های خود به حرکت در می‌آیند و عمل پمپاژ در داخل جعبه دنده خارجی انجام می‌دهد. این کار به وسیله بلبرینگ، پشتیبانی می‌شود. چرخ دنده ها انرژی را منتقل کرده و لوب ها طوری تنظیم می‌کنند که بدون تماس فیزیکی با یکدیگر بچرخند. هنگامی که لوب ها از ورودی عبور می‌کنند، سوراخی در محل ایجاد می‌شود که باعث کاهش فشار می‌شود و محیط پمپاژ به داخل پمپ جذب می‌شود.

گوشه های این پمپ ها به یک جفت  چرخ دنده متصل شده اند. به همین خاطر کارکرد این پمپ بسیار شبیه پمپ چرخ دنده ای است. این چرخ دنده ها باعث ایجاد یک چرخش دورانی هماهنگ میان اوهامی می‌شوند. این چرخ دنده ها هیچ تماسی با مواد سیال ندارند و در جایی جدا از سیال پمپاژ می‌شوند. نیروی موتور به یکی از محور ها فشار می‌آورد و به بوسیله چرخ دنده، به محور دوم منتقل می‌شود. در زمان شروع کار محفظه پمپ با حد مشخصی از سیال پر می‌شوند. همچنین در خروجی یک شیر تخلیه هوا وجود دارد که پس از پر شدن مخزن پمپ از سیال بسته می‌شود.

گوشه‌های پمپ لوب به یک جفت‌چرخ دنده متصل‌اند برای همین کارکرد این نوع پمپ شبیه پمپ چرخ‌دنده‌ای است و باعث چرخش دورانی هماهنگ میان اوهامی شود. این چرخ‌دنده‌ها به همراه سایر متعلقاتش، تماسی با خود مواد سیال ندارند و در مکانی جدا از سیال پمپاژ می‌شوند. نیروی موتور به یکی از محورها فشار می‌آورد و به‌وسیله چرخ‌دنده، به محور دیگر منتقل می‌گردد. زمان شروع به کار پمپ، محفظه پمپ باید با حد مشخصی از سیال پر می‌شود و در خروجی یک شیر تخلیه هوا وجود دارد که پس از پرشدن محفظه پمپ از سیال بسته می‌شود.