دوزینگ پمپ آنتک

دوزینگ پمپ چیست؟ در چه صنایعی کاربرد دارد؟

برای آشنایی با دوزینگ پمپ آنتک و آشنایی با چند سری از این برند دوزینگ پمپ تا آخر صفحه با ما همراه باشید. در صنعت از دوزینگ پمپ ها برای تزریق مواد شیمیایی به آب و یا هر جریان دیگری استفاده می‌کنند. این پمپ ها توانایی تزریق انواع و اقسام مواد شیمیایی از کلر تا اسید را دارا می‌باشند. البته نکته مهمی که باید در خرید دوزینگ پمپ به آن دقت کنید این است نوع ماده ای که میخواهید تزریق کنید تاثیر زیادی در انتخاب دوزینگ پمپ دارد. پس باید برای انتخاب دوزینگ پمپ به خورندگی ماده ای که می‌خواهیم تزریق کنیم دقت کنیم.از پمپ های تزریق علاوه بر صنعت آب و صنایع غذایی، در کارخانه های صنعتی، کشاورزی، تاسیسات تولیدی، آزمایشگاه‌های پزشکی و عملیات معدن استفاده می‌شود. اگر که شما میخواهید که یک ماده شیمیایی مثل آنتی اسکالانت را به آب و یا اسید یا باز را برای تنظیم PH اضافه کنید هیچ فرقی ندارد، دوزینگ پمپ پاسخ سوال شماست. از این دوزینگ ها به عنوان پمپ کلر برای از بین بردن باکتری ها از صنعت تصفیه آب نیز استفاده می‌شود.پمپ های اندازه گیری معمولا با هد های PVC ، PP ،PVDF ، SS عرضه می‌شوند که شما باید مناسب نیاز خود و سیالاتی که میخواهید تزریق کنید، انتخاب کنید که چه هدی برای شما مناسب است.

تاریخچه برند آنتک Antech

آنتک یکی از معروف‌ترین برند های کشور ترکیه است که در سال 2001 به طور رسمی افتتاح شد. در ابتدای کار این برند، توسط شرکت آنتالیا الکتریک بکینج (شرکتی که از سال 1994 در زمینه نگهداری و تعمیر سیستم های استخر،تولید دوزینگ پمپ و سیستم کنترل استخر فعالیت می‌کرد) به بازار صنعت عرضه می‌شد اما بعد از گذشت سالها و عوض شدن سیاست موسسین این شرکت، در سال 2004 enesel نامیده شد و پس از آن antech بوسیله این شرکت به بازار عرضه شد. محبوبیت این برند به جایی رسید که در حال حاضر در سبد خرید تعداد بسیار زیادی از مصرف کنندگان دوزینگ پمپ وجود دارد.

دوزینگ پمپ آنتک

انواع دوزینگ پمپ Antech

دوزینگ پمپ دیافراگمی آنتک Emd P

دوزینگ پمپ دیافراگمی آنتک Emd P یکی از محصولات پرطرفدار برند آنتک می‌باشد. دیافراگم این پکپ تزریق از جنس تفلون PTFE ساخته شده است. هد این دوزینگ پمپ در انواع:

 • PP
 • SS 316
 • PVDF

در بازار موجود است. این مترینگ پمپ دارای درجه حفاظت IP55 است. این دستگاه از قابلیت تنظیم ظرفیت با درایو های موتور ورودی سیگنال 4-20 میلی آمپر پشتیبانی می‌کند. این پمپ قابلیت تنظیم دستی از ظریفت صفر تا صد را در هنگام و یا توقف کار دارد. این سری از دوزینگ پمپ های آنتک در سه سری 14 لیتر 5 بار ، 32 لیتر 5 بار و 49 لیتر 5 بار موجود می باشد .

حداکثر دبی

59 لیتر بر ساعت

حداکثر فشار

10 بار

جنس هد پمپ

PVDF

کلاس حفاظتی

IP 55

جنس دیافراگم

PTFE

دوزینگ پمپ آنتک

دوزینگ پمپ آنتک سری Lara A

دوزینگ پمپ آنتک سری Lara A یکی از پرطرفدارترین محصولات این برند در کشور ما است. این سری از دوزینگ پمپ antech برخلاف اکثر مدل ها به صورت عمودی طراحی شده است و می‌تواند تا 20 بار فشار، سیالات را تزریق کند. محدوده دبی این دستگاه از 2 تا 10 لیتر بر ساعت است. یکی از شاخص هایی که با توجه به آن میتوانید دوزینگ پمپ های آنتک سری A را تشخیص بدهید، قابلیت نصب آسان و مقاومت آن در برابر مواد خورنده است. از این دوزینگ پمپ میتوان در پروسه منتقل کردن بازها، حلال‌ها، سود، کاستیک، اسانس و… استفاده کرد.

محدوده دبی

از 2 تا 10 لیتر بر ساعت

محدوده فشار

از 5 تا 20 بار

جنس هد پمپ

PVDF

کلاس حفاظتی

IP 65

جنس دیافراگم

PTFE

دوزینگ پمپ آنتک

دوزینگ پمپ سلونوئیدی آنتک Lara DMS

دوزینگ پمپ سلونوئیدی آنتک Lara DMS  یکی دیگر محصولات پرطرفدار این شرکت است. دیافراگم این دستگاه از جنس تفلون PTFE ساخته شده است. هد این پمپ از جنس PVDF  است. از ویژگی های بسیار کاربردی این دستگاه میتوان به تزریق برنامه ریزی شده و ورودی آنالوگ اشاره کرد. این دوزینگ پمپ دارای فناوری میکرو کنترلر و صفحه نمایشگر دیجیتال است. از دیگر قابلیت های این پمپ تزریق میتوان به قابلیت رمز عبور اشاره کرد. این سری پمپ ها در دبی و فشار های 2 لیتر 10 بار ، 5 لیتر 7 بار ، 10 لیتر 5 بار و 2 لیتر 20 بار ارائه می‌شود.

حداکثر دبی

10 لیتر بر ساعت

حداکثر فشار

20 بار

جنس هد پمپ

PVDF  

کلاس حفاظتی

IP 65

جنس دیافراگم

PTFE

دوزینگ پمپ آنتک

دوزینگ پمپ آنتک سری Nano A

دوزینگ پمپ آنتک سری Nano A یکی از دیگر مدل های پر طرفدار این برند است. این مدل مقدار فشار کمتری نسبت به سری lara دارد. به حدی که حداکثر فشار آن 10 بار است. هد این سری از دوزینگ پمپ های آنتک از جنس PP  است و دیافراگم آن  PTFE است. از شاخص های بارز این سری میتوان به مقاومت بالا در برابر مواد خوردگی، نصب و نگهداری آسان و طول عمر زیاد  اشاره کرد. از این دوزینگ پمپ هم مثل سری Lara میتوان در پروسه منتقل کردن بازها، حلال‌ها، سود، کاستیک، اسانس و… استفاده کرد.

محدوده دبی

از 0.5 تا 5 لیتر بر ساعت

محدوده فشار

از 5 تا 10 بار

جنس هد پمپ

PP

کلاس حفاظتی

IP 65

جنس دیافراگم

PTFE

دوزینگ پمپ آنتک سری Nano A

دوزینگ پمپ سلونوئیدی آنتک Antech Lara APS

دوزینگ پمپ سلونوئیدی آنتک Lara APS یکی دیگر از محصولات شرکت آنتک ترکیه است. دیافراگم این دستگاه از جنس PTFE ساخته شده است. این پمپ تزریق همچنین به هد PVDF  مجهز است. این دوزینگ از قابلیت نصب آسان برخوردار است و به صورت عمودی نصب می‌شود. شما میتوانید این پمپ را از طریق پتانسیومتری که روی آن نصب شده است به صورت دستی تنظیم کنید. این سری پمپ ها نیز در دبی و فشارهای 2 لیتر 10 بار ، 5 لیتر 7 بار ، 10 لیتر 5 بار و 2 لیتر 20 بار ارائه می‌شوند.

محدوده دبی

10 لیتر بر ساعت

محدوده فشار

20 بار

جنس هد پمپ

PVDF  

کلاس حفاظتی

IP 65

جنس دیافراگم

PTFE

دوزینگ پمپ سلونوئیدی آنتک Antech Lara APS

برخی از کاربرد های دوزینگ پمپ:

تزریق کلر و ضد عفونی آب

در همه سیستم های تصفیه آب در زمانی که نیاز به تزریق کلر و ضد عفونی آب است میتوان از پمپ های تزریق استفاده کرد. یکی از مهمترین مراحل تصفیه آب استخر، ضد عفونی و گندزدایی آب است که باید با پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده انجام شود. از پمپ تزریق Antech می توان برای کلرزنی استخر استفاده کرد. نکته جالب اینجاست که برخی از مدل های دوزینگ پمپ آنتک قابلیت نصب سنسور کلر، سنسور PH و سنسور REDOX  را نیز دارد.

تزریق اسید و باز

برای اینکه بتوانیم PH  آب مورد نیاز برای صنایع را تنظیم کنیم احتیاج به تزریق باز و یا اسید داریم. این کار با طراحی پکیج تزریق مواد شیمیایی و استفاده از پمپ های تزریق ممکن است.

تزریق آنتی اسکالانت

در تمامی سیستم های تصفیه آب صنعتی، یکی از مراحل اولیه و مهم تزریق آنتی اسکالانت است که با دوزینگ پمپ امکان پذیر است.

چه صنایعی از پمپ تزریق استفاده می‌کنند؟

همانطور که بالاتر به این موضوع اشاره کردیم، کاربرد های دوزینگ پمپ ها بی‌شمار است و صنایع بسیار زیادی از دستگاه استفاده می‌کنند. حال لیست انواع صنایع مصرف کننده این پمپ ها برای شما آورده ایم:

 1. صنایع غذایی
 2. صنایع شیمیایی و پتروشیمی
 3. صنایع چوب و کاغذ
 4. صنعت آب و فاضلاب
 5. صنایع نفت و گاز
 6. صنعت نیشکر
 7. صنعت پزشکی

نکات ایمنی در رابطه با پمپ های تزریق

بخاطر اینکه دوزینگ پمپ ها ماده های شیمیایی خطرناک مثل اسید و… با فشار و دما بالا سر و کار دارند، باید موارد ایمنی را رعایت کرد:

 • هنگام فعالیت در اطراف پمپ های تزریق شیمیایی از تجهیزات PPE (حفاظت شخصی) مثل دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید.
 • در هنگام شروع تزریق مواد شیمیایی اطمینان حاصل کنید که تمامی اتصالات را بدرستی و کاملا ایمن در جای خود قرار بدهید.
 • باید از لوله با یک لایه حفاظتی به شکل مناسب مراقبت شود و یا دارای حفاظی باشد که در صورت آسیب های احتمالی منجر به صدمات فردی نشود.
 • هرگز برای قطعه های پلاستیکی از ابزار های دستی استفاده نکنید.
 • اتصالات پلاستیکی را بیش از اندازه محکم نکنید. این عمل امکان دارد به رزوه ها آسیب برساند.

نکات مهم برای خرید دوزینگ ‌پمپ

در بندهای قبلی نکات مهم در رابطه با دوزینگ پمپ را برای شما به صورت کامل شرح دادیم. حال باید راجب نکات مهم در رابطه با خرید دوزینگ پمپ ها صحبت کنیم. در زمان خرید پمپ تزریق باید نکات زیادی را رعایت کنید تا بتوانید از بهترین بازخورد و بهره وری را از محصولی که خریداری می‌کنید، ببینید.

مهم‌ترین موارد در زمان خرید پمپ تزریق عبارت‌اند از:

 • انتخاب هد پمپ با توجه به نوع مواد به کار برده شده در آن.
 • میزان فشار تزریق و دبی مورد نیاز.
 • دمای سیال.
 • توجه به نوع پمپ از نظر موتوری بودن یا سلونوئیدی.
 • توجه به کلاس‌های حفاظتی پمپ.
 • در نظر گرفتن حالت محل نصب.
 • بررسی قطعات مناسب برای کنترل سطح مایع.
 • سیستم برقی دوزینگ پمپ.

تعمیر پمپ تزریق antech

دوزینگ پمپ آنتک اگر شرایط کاری سختی نداشته باشد و بصورت هفتگی سرویس شود، نباید دچار مشکلی شود. با این وجود ممکن است بعد از مدتی بنا بر هر دلیلی دوزینگ پمپ شما دارای اشکال فنی شود و مجبور به تعمیر آن شوید. وجود تعمیرکار ماهر، تامین قطعات اصلی و تجهیزات کافی برای تعمیر هر پمپی لازم است تا بتواند برای مدت زیادی به چرخه بازگردد.

دوزینگ پمپ آنتک