پمپ پریستالتیک توماس

دوزینگ پمپ پریستالتیک Thomas

دوزینگ پمپ های پریستالتیک Thomas یکی دیگر از انواع پمپ های جابجایی مثبت هستند. این پمپ ها از طریق رها کردن و فشردن یک شیلنگ عمل می‌کنند. دوزینگ پمپ های پرسیتالتیک دارای یک لوله انعطاف پذیر هستند. پمپاژ سیال از طریق ایجاد فشار بر یک از حلقه از شیلنگ توسط دو چرخ‌دنده یا بادامک در دو طرف قطر لوله انجام می‌شود. این حرکت دورانی ایجاد شده بوسیله چرخ دنده ها سیال را وادار به حرکت می‌کند. با رسیدن هر پایه به انتهای حلقه لوله به شکل ابتدایی خود باز می‌گردد و در آن مکش ایجاد می‌شود.

به عبارت ساده‌تر می‌توان عملکرد دوزینگ پمپ پریستالتیک را وابسته به حرکت دیافراگم در هد پمپ دانست. دیافراگم با حرکت رفت و برگشتی باعث پمپاژ شدن سیال می‌شود. مهم‌ترین بخش در این نوع پمپ ها، غلتک های مجاور تیوب هستند. آنها در داخل شیلنگ جریان ایجاد می‌کنند و به این وسیله انتقال آنها انجام می‌پذیرد.

این نوع از دوزینگ پمپ ها لوله ای با قابلیت انعطاف پذیری بالا دارند. این پمپ ها به سه گروه عمده شیلنگی، خارج از مرکز 360 درجه و تیوپی تقسیم می‌شوند. این پمپ ها بخاطر اینکه می‌توانند مقدار مشخصی از انواع مواد شیمیایی و سیالات را به محل مورد نظر پمپاژ کنند، کاربرد های بسیار زیادی در صنعت دارند. صنایع آزمایشگاهی، پزشکی و غذایی بیشترین استفاده را از این پمپ ها دارند.

پمپ پریستالتیک THOMAS

شیوه کار دوزینگ پمپ پریستالتیک Thomas

دوزینگ پمپ به دسته ای از پمپ ها گفته می‌شود که می‌توانند مقدار مشخصی از سیال را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال بدهند. این دوزینگ پمپ ها روش کار متفاوتی دارند که البته همه آنها به صورت جابجایی مثبت کار می‌کنند. یکی از انواع مختلف دوزینگ پمپ ها رو پمپ پریستالتیک می‌نامند.

پمپ های پریستالتیک هم با روش جابجایی مثبت کار می‌کنند و برای انتقال مواد خورنده و شیمیایی مناسب هستند. یکی از ویژگی هایی که این پمپ ها را با بقیه دوزینگ پمپ متفاوت می‌کند، این است که سیال با قطعات داخلی پمپ است. به خاطر اینکه انتقال فقط در یک شیلنگ انجام می‌شود و به همین خاطر است که این پمپ برای مواد شیمیایی و خورنده مناسب است.

به صورت کلی دوزینگ پمپ ها برای جابجایی حجم محدودی از مواد طراحی شده‌اند. پریستالتیک پمپ هم از این قاعده مستثنا نیست. بعضی از پمپ های فشار قوی پریستالتیک می‌تواند تحت فشار حداکثر 16 بار کار کند که آن را برای مصارف صنعتی انتخابی مناسب می‌سازد.

دوزینگ پمپ پریستالیک Thomas با بقیه دوزینگ پمپ‌ها چه فرقی دارد؟

یکی از ویژگی‌های متمایزکننده پمپ پریستالیک این است که هنگام انتقال مایع پالس ندارد و آن را به‌صورت پیوسته جابه‌جا می‌کند در حالی اغلب دوزینگ پمپ‌ها، چون با روش ضربه‌ای کار می‌کنند کارکردی ناپیوسته دارند. قدرت مکش پمپ‌های پریستالتیک بسیار بیشتر از دوزینگ پمپ‌ها است

حداکثر فشار تولیدی در پمپ پریستالیک کم‌فشار 4 بار است. این پمپ به دلیل تیوب‌هایی که در ساختار آن به کار رفته است فشار کمتری تحمل می‌کند؛ چون در فشار بالا این تیوب‌ها انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و در نتیجه سیال جا‌به‌جا نمی‌شود. البته در پریستالیک پمپ‌های فشارقوی دستگاه می‌تواند تا 16 بار فشار را تحمل کند

در نهایت پمپ‌های پریستالتیک ارزان‌قیمت‌تر از دوزینگ پمپ‌ها هستند به دلیل اینکه به آب‌بندی مکانیکی یا سیل احتیاجی ندارند. این موضوع باعث می‌شود هم هنگام خرید قیمت پایین‌تری داشته باشند و هم هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها در زمان مصرف کاهش یابد.

پمپ پریستالتیک THOMAS
دوزینگ پمپ پریستالتیک thomas

تفاوت دوزینگ پمپ پریستالتیک Thomas با دیگر دوزینگ پمپ ها

اغلب پمپ‌های پریستالتیک در تنظیم میزان انتقال مایع محدودیت‌های بیشتری نسبت به دوزینگ پمپ‌ها دارند. قابلیت تنظیم دوزینگ پمپ بیشتر است و یک دستگاه طیف متنوع‌تری از انتقال سیالات را نسبت به پمپ پریستالیک می‌تواند انجام دهد اما پمپ پریستالتیک برای دوزهای پایین جابه‌جایی مناسب‌تر است.

در نهایت با اینکه پمپ پریستالتیک یکی از انواع دوزینگ پمپ به شمار می‌آید اما بیشتر برای به‌کارگیری در امور آزمایشگاهی، پزشکی و صنایع غذایی تخصصی شده است؛ در حالی که دیگر دوزینگ پمپ‌ها عمدتاً کاربردی صنعتی دارند و برای کلرزنی، تزریق آهک یا آنتی‌اسکالانت در صنایع آب و فاضلاب و نفت و گاز به کار می‌روند

دوزینگ پمپ های پریستالتیک Thomas از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 این پمپ ها از سه جز اصلی که شامل درایور پمپ، هد پمپ، و شیلنگ منعطف است تشکیل شده‌اند. به مجموعه موتور دستگاه، نمایشگر، سیستم کنترل کننده دور موتور، ورودی ها، خروجی ها و جعبه نگهدارنده درایور پمپ گفته می‌شود.

هد پمپ آن قسمت از دستگاه است که در حال چرخیدن است. هد پمپ به شفت موتور دستگاه متصل است و چندین غلتک دارد. این غلتک ها با ایجاد فشار روی بدنه شیلنگ در آن خلأ ایجاد می‌کنند؛ در نتیجه سیال از یک طرف شیلنگ منعطف به سمت دیگر آن انتقال پیدا می‌کند. این شیلنگ منعطف که معمولا از جنس سیلیکون ساخته می‌شود، نرم و انعطاف پذیر است. به همین دلیل به راحتی توسط هد پمپ انعطاف پیدا می‌کند و پس از عبور از غلتک به حالت سابق باز می‌گردد.

دوزینگ پمپ پریستالتیک Thomas

پمپ پریستالتیک Thomas از محصولات شرکت آلمانی Thomas است. این شرکت از سال 1948 شروع به فعالیت کرده است. این شرکت با هدف تولید تجهیزات پزشکی و رفع نیاز های پزشکی پا به عرصه گذاشت. این شرکت در سال های فعالیت خود توانسته است که محصولات خود به اکثر کشور های جهان صادر کند. Thomas با رعایت کیفی و همچنین سیاست های بیانگذاران، همواره به دنبال تولید محصولات جدید با بالاترین کیفیت است. این شرکت از برترین تولید کننده پمپ های تخصصی در جهان است.

پمپ پریستالتیک THOMAS

دوزینگ پمپ پریستالتیک  Thomasسری SR

سری SR دوزینگ پمپ پریستالتیک Thomas  از سری پمپ های جابجایی مثبت است که جهت انتقال مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوزینگ پمپ طراحی بسیار کوچکی دارد و به آسانی قابل نصب است. همچنین در این پمپ میزان آبدهی ثابت است و هد پمپ در برابر سایش و پارگی مقاومت بالایی دارد. بیشتر مدل های این پمپ پریستالتیک که شامل مدل های:

 • SR 18
 • SR 25
 • SR10/30
 • SR10-50
 • SR10/100

می‌شود، در سایز های کوچک و برای مصارف آزمایشگاهی و پزشکی تولید شده اند. لذا فشار و آبدهی پائینی دارند. از ویژگی های بارز این پمپ می‌توان به:

 • آبدهی ثابت
 • نصب و راه اندازی آسان
 • کیفیت و راندمان بالا

اشاره کرد. همچنین از این پمپ ها برای پمپاژ موادی همچون:

 • انواع اسید و باز
 • رزین
 • مواد شوینده
 • آب میوه های پالپ دار
 • خون
 • و انواع حلال ها

استفاده کرد.

قابلیت نصب بر روی

زمین

ولتاژ

230 – 12 – 24

محدوده فشار

1 بار

موتور

DC یا AC

فرکانس

50 هرتز

محدوده دبی

50 تا 3000  میلی لیتر بر دقیقه

 

پمپ پریستالتیک THOMAS
پمپ پریستالتیک THOMAS