دوزینگ پمپ اتاترون

پمپ دنده ای کراخت (KRACHT)

شرکت کراخت نزدیک به صد سال پیش در شهر «وردل» آلمان تاسیس شد. این شرکت در ابتدا فعالیت خود را با تولید پمپ دنده ای آغاز کرد. در طول این سال‌ها دقت و نظارت در تولید محصولات با کیفیت سبب موفقیت این مجموعه شد.

هم اکنون این شرکت با بیش از 400 نیروی متخصص در زمینه تولید پمپ به عنوان یکی از مشهورترین و با کیفیت‌ترین تولیدکنندگان پمپ های دنده ای شناخته می‌شود.

نحوه کار پمپ دنده ای کراخت به چه صورت است؟

نحوه کارکرد پمپ دنده ای کراخت هم مثل سایر پمپ های دنده ای است. این پمپ ها که به عنوان پمپ غلیظ کش هم شناخته می‌شوند در دسته پمپ های جابجایی مثبت قرار می‌گیرند. ساختار این پمپ از چرخ دنده هایی تشکیل می‌شود که از طریق محور متحرک نیروی اولیه را از درایو دریافت می‌کند و باعث گردش چرخ دنده اول می‌شود.

دنده دوم که آن را به نام «چرخ دنده هرزگرد» نیز می‌گویند، بخاطر درگیری با چرخ دنده اول شروع به گردش می‌کند و به این ترتیب و با حرکت دورانی این چرخ دنده ها سیال به صورت یکنواخت به خروجی پمپ منتقل می‌شود. پمپ های دنده ای به دو دسته دنده خارجی و دنده داخلی تقسیم می‌شوند.

دوزینگ پمپ پریستالتیک اتاترون سری B

انواع پمپ دنده ای

مدل های مختلف پمپ دنده ای را می‌توان براساس نحوه عملکرد آن ها دسته بندی کرد. پمپ دنده خارجی و پمپ دنده داخلی از انواع پمپ های دوار حساب می‌شوند. با توجه به معیار هایی مثل ساختار داخلی آنها، نحوه قرار گرفتن چرخ دنده ها، دمای سیال، میزان ویسکوزیته سیال، میزان دبی و فشار خروجی، میزان صدا و ابعاد و اندازه پمپ و… متفاوت است.

پمپ دنده داخلی چیست ؟

پمپ های دنده داخلی به خاطر شکل ظاهری آنها به پمپ های ماه و ستاره شناخته می‌شوند. این پمپ ها از دو چرخ دنده اصلی تشکیل شده اند. چرخ دنده کوچک «هرزگرد» و چرخ دنده بزرگ «چرخ دنده محرک» یا «روتور» نامیده می‌شوند. این چرخ دنده ها در کنار هم قرار گرفتند و با توجه به اینکه دنده های آنها به طرف بیرون یا داخل تعبیه شده باشند، در هم فرو می‌روند. قطعه هلالی شکلی که به قطعه ماه معروف است فضای خالی بین این دو چرخ دنده را پر می‌کند که به نوعی آببند حساب می‌شود.

نیروی اولیه که از طریق شافت به چرخ دنده روتور منتقل می‌شود باعث گردش آن چرخ دنده شده و به خاطر درگیری دنده ها، چرخ دنده هرزگرد هم شروع به چرخش می‌کند و با حرکت دورانی این چرخ دنده ها سیال به سمت خروجی پمپ منتقل می‌شود. در پمپ های دنده داخلی برعکس پمپ های دنده خارجی مسیر وارد شدن و خارج شدن سیال در راستا قرار نمیگیرد و می‌تواند سیالات با دما و غلظت بالاتری را انتقال داد.

 پمپ دنده خارجی چیست ؟

پمپ های دنده خارجی که به عنوان «پمپ های دنده هلیکال» و یا «پمپ های خورشیدی» شناخته می‌شوند. یکی از چرخ دنده ها از طریق محور متحرک (شافت) به درایور متصل است و با دریافت نیروی محرک شروع به گردش می‌کند.

دنده های چرخ دوم به خاطر درگیری به چرخ دنده محرک در خلاف جهت آنها شروع به حرکت می‌کند. به همین خاطر باعث می‌شود تا در این فضا خلاء ایجاد شود. در این زمان سیال از ورودی به ضفای خلاء کشیده می‌شود و با ادامه داشتن حرکت چرخ دنده ها از پمپ خارج می‌شود. از مزایای دنده خورشیدی نسبت به دنده های ماه و ستاره می‌توان به: صدای کمتر، فشار و دبی بالاتر در خروجی و یکنواخت بودن سیال در خروجی اشاره کرد. 

پمپ دنده ای کراخت (KRACHT) در چه مواردی کاربرد دارد ؟

به طور کلی کاربرد پمپ دنده ای کراخت (KRACHT) برای جابه جایی سیالات با ویسکوزیته بالا (غلیظ) و عاری از ذرات جامد با سرعت دورانی پایین می باشد. ولی با توجه به نوع چرخ دنده ها (دنده جناغی ، دنده ساده ، دنده حلزونی) ، جنس چرخ دنده ها (فلزی و غیر فلزی) و فشار ورودی و خروجی کاربرد آن ها جهت انتقال سیالات کمی متفاوت است.

به طور مثال برای انتقال سیالات پلیمری و سیالات با قابلیت روانکاری بالا مانند روغن ها ، می توان جنس هر دو چرخ دنده (هم چرخ دنده هرزگرد و هم چرخ دنده محرک) را از جنس فلز انتخاب کرد. اما برای انتقال سیالات با روانکاری کم بایستی جنس یکی از چرخ دنده ها که از جنس غیر فلز انتخاب گردد که از خوردنگی و آسیب رسیدن به چرخ دنده ها جلوگیری شود.

پمپ دنده ای کراخت (KRACHT) در چه مدل هایی تولید می شود؟

پمپ های دنده ای کراخت (KRACHT)با توجه به نوع فشار ورودی و خروجی، غلظت سیال و کاربرد در سری های زیر تولید و به بازار ارسال می‌شود:

  • سری KF
  • سری BT
  • سری DT
  • سری ADP
  • سری KP High Pressure
  • سری KM High Pressure

در ادامه این مطلب مشخصات فنی و نحوه عملکرد این مدل ها برای شما توضیح میدهیم:

دوزینگ پمپ پریستالتیک اتاترون ePool PH

پمپ دنده ای کراخت  سری  KF

پمپ دنده ای کراخت سری KF در دسته پمپ های دنده خارجی قرار می‌گیرد. این پمپ ها توانایی انتقال سیالات غلیظ مثل: انواع گریس، روغن، ضدیخ، چسب، پارافین، رزین، رنگ و … با ویسکوزیته 1.4 تا 20000 سانتی پویز را دارا می‌باشد.

مشخصات پمپ دنده ای کراخت مدل  KF

حداقل و حداکثر دبی

0.5 تا 1028 (لیتر در دقیقه)

حداقل و حداکثر فشار

2 تا 25 (بار)

جنس سیل (قابل سفارش)

FKM / PTFE / EPDM / NBR

حداقل و حداکثر دمای سیال

20- تا 200 سانتی گراد

حداقل و حداکثر دمای محیط

20- تا 60 سانتی گراد

جنس اورینگ (قابل سفارش)

NBR / FKM / PTFE / EPDM

جنس دنده ها

Steel 1.7139

ویسکوزیته (غلظت) سیال

1.4 تا 20000 سانتی پویز

حداقل و حداکثر توان موتور 900 دور

0.18 تا 37 کیلووات

حداقل و حداکثر توان موتور 1400 دور

0.25 تا 50 کیلووات

پمپ دنده ای کراخت سری KF
پمپ دنده ای کراخت سری KF

پمپ دنده ای کراخت سری BT

پمپ دنده ای کراخت سری BT هم در دسته پمپ های دنده ای خارجی قرار می‌گیرد. جنس بدنه و یاتاقان های این پمپ از چدن است و جنس شفت و چرخ دنده ها از جنس استیل است که برای انتقال انواع رنگ‌ها، رزین ها، چسب واکس، روغن ها و قیر مناسب است. این پمپ در دقیقه 700 لیتر دبی دارد و حداکثر 8 بار فشار تولید می‌کند و دارای کلاس حفاظتیATEX (ضد انفجار) است.

این پمپ دنده ای کراخت در سری های BT  و BTH تولید می‌شود که شکل ظاهری و مشخصات فنی این پمپ را برای شما لیست کرده ایم:

مشخصات پمپ دنده ای کراخت مدل  BT

حداقل و حداکثر دبی

2.5 تا 700 (لیتر در دقیقه)

حداقل و حداکثر فشار

2 تا 8 (بار)

جنس سیل (قابل سفارش)

SiC-SiC, FFKM, Stainless steel , PTFE

حداقل و حداکثر دمای سیال

20- تا 220 سانتی گراد

حداقل و حداکثر دمای محیط

10- تا 60 سانتی گراد

حداقل و حداکثر وزن پمپ

45 تا 155 کیلوگرم

جنس دنده ها

Steel

ویسکوزیته (غلظت) سیال

30000 سانتی پویز

حداقل و حداکثر توان موتور

0.7 تا 12.4 کیلووات

پمپ دنده ای کراخت سری BT

پمپ دنده ای کراخت سری  DT

از دیگر پمپ مدل های پمپ دنده خارجی برند کراخت می‌توان به مدل DT اشاره کرد که در سری های DT3 و DT5 تولید می‌شوند. این سری ها تولید 150 بار فشار را دارند. این پمپ ها برای پمپاژ سیالاتی که ویسکوزیته بالا دارند مناسب است و بخاطر کلاس حفاظتی ATEX در محیط هایی که خطر آتش سوزی وجود دارد می‌توان از آنها استفاده کرد.

 پمپ دنده ای کراخت مدل  DT

حداقل و حداکثر دبی

2.5 تا 700 (لیتر در دقیقه)

حداکثر فشار

100 (بار)

جنس سیل (قابل سفارش)

Steel, hardened and nitrated

حداقل و حداکثر دمای سیال

20- تا 150 سانتی گراد

حداقل و حداکثر دمای محیط

20- تا 60 سانتی گراد

حداقل و حداکثر وزن پمپ

25 تا 57 کیلوگرم

جنس دنده ها

Steel, hardened and nitrated

ویسکوزیته (غلظت) سیال

50000 سانتی پویز

حداقل و حداکثر توان موتور

2.2 تا 55 کیلووات

پمپ دنده ای کراخت سری DT