پمپ دنده ای ایران تولید

شرکت ایران تولید

شرکت ایران تولید با سابقه سی سال فعالیت در زمینه تولید پمپ های دنده ای، امروزه به یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده های پمپ های دنده ای تبدیل شده است. استقبال روزافزون مشتریان از محصولات این شرکت سبب شده تا به یکی از موفق ترین شرکت های ایران تبدیل شده و سری جدید پمپ های دنده ای ویژه مواد سنگین و موتور گیربکس های خاص را تولید کرده و به مشتریان خود ارائه بدهد.

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای یکی از انواع پمپ ها با جابجایی مثبت است. این پمپ ها برای پمپاژ مایعات از چرخ دنده ها استفاده می‌کنند. می‌توان گفت پمپ های دنده ای از 7 قسمت اصلی:

  • راننده
  • دنده رانده شده یا دنده بیکار
  • پوشش
  • بخش ورودی یا سمت مکش
  • بخش خروجی یا سمت تخلیه
  • متحرک اول
  • سوپاپ ایمنی یا شیر تخلیه

تشکیل شده‌اند. از نظر طرح بندی پمپ های دنده ای به دو دسته کلی “دنده داخلی” و “دنده خارجی” تقسیم می‌شوند. لوب پمپ ها، پمپ پیچی و پمپ ژیروتور هم از انواع پمپ های دنده ای محسوب می‌شوند. معمولاً از پمپ های دنده ای خارجی برای پمپاژ آب، روغن های سبک، مواد افزودنی شیمیایی حلال و یا رزین ها استفاده می‌شوند. این پمپ برای کاربرد هایی که به خروجی فشار بالا و یا دوز دقیق نیاز دارند ترجیح داده می‌شوند.

از دیگر ویژگی های پمپ دنده ای می‌توان گفت که می‌توانند با فشار های بالا کار کنند. عملکرد این پمپ ها با سرعت بالا، تلورانس های فشرده و یاتاقان های متعدد باعث می‌شود تا برای پمپاژ مایعاتی ویسکوزیته بالا و به طور کلی مایعات ساینده مناسب نباشد.

پمپ دنده ای ایران تولید
پمپ دنده ای ایران تولید

انواع پمپ دنده‌ ای

پمپ دنده داخلی و خارجی

همانطور که گفتیم پمپ دنده ای دو طرح کلی دارد که این دو طرح بیشترین کاربرد را در صنعت دارند. این دو طرح شامل پمپ های دنده داخلی و دنده خارجی هستند. پمپ های دنده داخلی شامل دو دنده به‌هم‌پیوسته در اندازه های مختلف هستند که یکی در داخل دیگری چرخانده می‌شود.

اما پمپ دنده خارجی دارای دو دنده یکسان و به‌هم‌پیوسته است که بوسیله شافت های جدا از هم پشتیبانی می‌شوند. به صورت کلی می‌توان گفت که یک دنده توسط یک موتور رانده می‌شود و دنده دیگر (بیکار) را هدایت می‌کند. شافت ها یاتاقان های هر طرف پوشش، پشتیبانی می‌شوند.

پمپ لوب یا گوشواره‌ای

لوب پمپ یا پمپ گوشواره‌ای یک نوع پمپ دنده خارجی است. در لوب پمپ ها از پره به عنوان دندانه دنده استفاده می‌شود. تعداد لوب‌ها به نیازی که داریم می‌تواند 3 یا 4 لوب باشد. 2 لوب یا گوشواره در داخل محفظه قرار گرفته است و به شکلی طراحی شده‌اند که تقریباً به یکدیگر دسترسی دارند.

پمپ ژیروتور

این سری پمپ ها اصولاً با 2 روتور تولید می‌شوند. یکی از روتور ها دارای دندانه های داخلی و دیگری دارای دندانه های خارجی است. تعداد دندانه های روتور خارجی یکی بیشتر از دندانه های روتور داخلی است. شافت موتور متحرک همراه با روتور داخلی است. به همین خاطر است که به روتور داخلی، روتور دایور می‌گویند.

در بالای پمپ ژیروتور اندازه فضای بین روتور خارجی و داخلی قابل تغییر است. این اندازه فضا در دندانه های روتور خارجی بعدی تا 180 درجه افزایش پیدا می‌کنند. به همین خاطر است که مایع به دلیل فضای خالی ایجاد شده بین دندانه های روتور خارجی و دندانه های روتور خارجی به ورودی مکش نزدیک می‌شود. بعد از افزایش فضا تا 180 درجه وقتی مایعات به قسمت پائین پمپ ژیروتور می‌رسد. اندازه جیب کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا مایعات از طریق مسیر خروجی منتقل شوند.

پمپ پیچی

این نوع پمپ ها به خاطر اینکه از پیچ برای افزایش فشار سیال استفاده می‌کنند، پمپ پیچی نامیده می‌شوند. ورودی این پمپ به دو قسمت تقسیم می‌شود و یک خروجی دارد. یک شافت دارای دارای پیچ در سمت راست و شافت دیگر دارای پیچ در سمت چپ است. دو ورودی هم در انتها وجود دارد و خروجی در طرف مقابل در وسط قرار دارد. هنگامی که پمپ روشن می‌شود، شکاف بین نخ های پیچ از سمت ورودی پر از سیال می‌شود. به دلیل اینکه پیچ ها به صورت محوری در امتداد پیچ های ورودی می‌چرخند، مایع به سمت خروجی حرکت می‌کند.

انواع پمپ دنده ای ایران تولید

پمپ دنده‌ای HF ایران تولید

پمپ دنده‌ای HF ایران تولید هم مثل تمامی پمپ های دنده ای از سری پمپ های جابجایی مثبت است. این سری از پمپ های ایران تولید برای انتقال سیالات غلیظ استفاده می‌شود. این پمپ دنده توانایی انتقال سیال تا ارتفاع 50 متر را دارد. کاربرد اصلی این پمپ برای پمپاژ گازوئیل است.

کوپلینگ، پمپ دنده خارجی را به الکتروموتور متصل می‌کند. حداکثر میزان دوری که شرکت ایران تولید برای الکتروموتور این پمپ در نظر گرفته است، 1400 دور در دقیقه است. البته این مقدار برای موادی که غلیظ نیستند و ویسکوزیته حدود 40 سانتی استوک دارند، در نظر گرفته شده است.

جنس پوسته

چدن  Cast Iron

جنس پروانه

فولادی  Steel

برند پمپ

ایران تولید

نوع پمپ

دنده ای

بازه هد ماکزیمم پمپ

30 تا 50 متر

وزن محموله (گرم)

8000، 8500، 2500 ،21000

پمپ دنده ای HF ایران تولید

پمپ دنده ای GF ایران تولید

هدی که در پمپ دنده ای مدل GF قرار داده شده است از نوع ارتفاعی نیست و فشاری است. به همین خاطر است که فشار تولید شده براساس اتمسفر اندازه گیری می‌شود. پمپ سری GF می‌تواند بسته به نیروی موتور تا 6 اتمسفر فشار ایجاد کند.

دبی تولید شده از دور موتوری که نیروی محرکه را فراهم می‌کند پیروی می‌کند و حداکثر دور آن 900 در هر دقیقه است که دبی 100 لیتر در دقیقه را تضمین می‌کند. این نوع پمپ ها نسبت به سری BF میانگین سرعت چرخش بالاتر و نسبت به سری HF سرعت چرخش پائین تری دارند.

مزیتی که سری GF نسبت به سری های HF و SHF و BHF دارد این است که دبی بالاتری دارد. اما به خاطر اینکه از جنس فولاد ساخته می‌شود برای مواد غذایی و یا مواد خورنده مناسب نیستند.

جنس پوسته

چدن Cast Iron

جنس پروانه

فولادی Steel

برند پمپ

ایران تولید

بازه دبی ماکزیمم پمپ

2 تا 5 مترمکعب در ساعت

بازه هد ماکزیمم پمپ

30 تا 50 متر

قطر دهانه ورودی پمپ

1 و 1/4 اینچ

قطر دهانه خروجی پمپ

1 و 1/4 اینچ

پمپ دنده ای GF ایران تولید